Türkiye’de araştırma ve geliştirmeye en çok önem veren şirketlerden biri olan Arçelik, Kocaeli’nin Çayırova ilçesinde kurulan Arçelik Garage ismine sahip ortak üretim merkezini, Tech Pro Akademi eğitim programlarını ve Atölye 4.0 adında akıllı fabrika üretim sistemini bugun halka basın aracılığı ile tanıttı.

Arçelik’in Üretim ve Teknoloji Sorumlusu olan Genel Müdür Yardımcısı Oğuzhan Öztürk ve Ar-Ge Yöneticisi Cem Kural’ın katıldığı tanıtımda “Türkiye’nin en fazla patent alan şirketlerinden birinin yeni dünyaya uyum sağlama çabasına şahit olduk. Arçelik Garage, kısaca açık ofis konseptiyle tasarlanan bir üretim merkezi ve son teknoloji ürünü 3 boyutlu yazıcılardan CNC tezgahlara ve ‘maker’lara hitap eden birçok cihaza sahip bir merkez.” dedi.

Arçelik Garage’ın farklı disiplinlerden çalışanları barındıran (multidisipliner) ve hiyerarşi içermeyen bir merkez olduğunu söyleyen Oğuzhan Öztürk, bu çatı altında girişimcilik ruhuyla çalıştıklarını söyledi ve ‘Fast Track’ adlı fikir/ürün geliştirme sürecini şöyle özetledi;

Ideathon: Fikir yaratma süreci Makeathon: Ürünün ilk halini ortaya çıkarmak Bootcamp: Ürünü geliştirmek ve gerçek protopi üretmek Demo Day / Pitching / C-Suit: Şirket çalışanları, müşterilerin de dahil olduğu geniş bir katılıma sunum yapmak”

“Endişeli bir anne FBI’dan daha iyi araştırma yapar.” diyen Öztürk, Amerikan girişimci kültürünün ayrılmaz parçası olan ‘garaj’ların aslında annelerin işe karışmadığı birer serbest çalışma ortamı olduğunu söyledi ve Garage ile o herkesin hayallerindeki ortamı sunmayı hedefleri olduğunu söyledi.

Hiyerarşiden uzak ve açık ofis konseptiyle geniş bir alana yayılan Arçelik Garage’ın hedefi ise 3 ana fikir altında toplanıyor;

1 gün içerisinde gerçek ürün kalite standartlarında prototipleme ile pazara giriş süresini azaltmak. Ortak çalışma alanı ile yaratırcılığı yükseltmek. “Fail Fast, Fail Early then Succeed” girişimcilik ruhunu aşılamak. Arçelik’in robot sayısı Türkiye’deki diğer sanayi kuruluşlarındakilerin 25 katı olduğu da Arçeliği Ar-Ge’ye ne kadar önem verdiğini tek başına anlatıyor.

Arçelik-Garage-1

Tech Pro Akademi Nedir?

Şirket içinde yeni bir üniversite bilinci

Arçelik Garage, Arçelik çalışanlarının yada dışardan katılan konuşmacıların Garage Talks adlı etkinliklere de ev sahipliği yapacağını ama bir de Tech Pro Akademi adlı sistematik bir eğitim programı var. Arçelik’in ‘yeniden öğretim’ kapsamında çalışanlarını eğitimi için oluşturduğu bu program 4 yıllık(Üniversite gibi) bir dönemi kapsıyor ve şu ana başlıklara odaklanıyor.

Geleceğe dönük mühendislik teknolojileri Veriye dayalı karar verme İleri istatistik, Veri analitiği, Network ve Veri güvenliği(Data Security), Nesne tabanlı programlama(Object Oriented Programlama), Bulut veri yönetimi(Cloud Data Management)

Oğuzhan Öztürk; “Fikir üretim üssünde yıllık hedefimiz 20 bin fikir ve 200 ürün ortaya çıkartmak. İki buçuk aylık çalışmalarımızla bu hedefi aşabileceğimizi görüyoruz. Atölye 4.0 (Arçelik Advanced Robotics Lab) ise yeni nesil fabrika deneyimini bize yaşatıyor ve burada ileri teknoloji ürünü robotlarla üretim yapıyoruz.” üretim hedeflerinden de bahsetmeyi ihmal etmedi.

Arcelik-Garage-2

Atölye 4.0 Nedir?

Endüstri 4.0 Dönüşümünün Çekirdeği

Ar-Ge Direktörü Cem Kural ise Atölye 4.0 adlı yeni nesil robotik teknolojilere dayalı üretim tesisi hakkında bilgiler paylaştı ve Arçelik’in Endüstri 4.0 yaklaşımından örnekler sergiledi. Aldığımız bilgilere göre Arçelik Atölye 4.0 konseptiyle yüksek otomasyon, veri madenciliği(Data Mining) ve analitiği, yüksek verimlilik ve kalite odaklı çevik üretim sistemleri üretim bantlarına dahil etmek istiyor ve bu alanda ön projeler hazırlıyor.  Sanal gerçeklik, insan-robot ilişkisi iş istasyonları ve karar verebilen akıllı otomasyon sistemleri de yine Arçelik Garage içinde geliştirilecek.

 

4 Yorumlar

Cevap Yazın

Lütfen görüşlerinizi belirtiniz
Lütfen isminizi yazınız