E-Ticaret Sitelerinde Satışı Arttırmanın Yolları

0
960
e-ticaret-satış-arttırmanın-yolları

Sürekli kendini geliştiren ve milyarlarca kişiye hitap eden online dünyanın en önemli nimetlerinden bir tanesi de e-ticaret dersek yanlış bir şey söylemiş olmayız. Hem alıcı hem de satıcı için eşsiz kolaylıklar sağlayan e-ticaret uzun karşılığı ile elektronik ticarette tüketiciye ulaşmak için neler yapmanız gerekiyor detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

Siteniz mobil uyumlu olsun

Mobil dünyasının da kendi içerisinde sürekli olarak gelişmesi e-ticaret satışlarının da artık mobil dünyaya kaymasına sebep oldu. İnternet üzeriden ürün sattığınız platformun sadece geniş ekranlı bilgisayarlarda değil hem tablet hem de akıllı telefon gibi daha küçük ekranlı cihazlarda da müşterinize kolaylık sağlaması satışlarınızın artmasına büyük olanak sağlayacaktır.

Dijital reklam planlaması yapın

E-ticarette gerçekten fiziksel mağazanız gibi bir satış başarısı elde etmek istiyorsanız mutlaka uzun dönemli bir dijital pazarlama stratejisi oluşturmalısınız. Evet, çoğu kişi zaten internet reklamı veriyoruz ama karşılığında satış yapamıyoruz diyebilir. Dijital reklamlarda planlı olmak belirli bir hedefe göre ilerlemek bu yüzden önemlidir aksi durumda olumsuz problemler yaşayabilir ve daha satış yapmadan ekonomik olarak zor duruma düşebilirsiniz. Temel bir dijital reklam planı oluşturalım, bütçemiz 1000 tl olsun biz bu paranı 700 lirasıyla yeni müşteriler elde etmeye çalışırken 300 lirası ile mevcut müşterilerimize daha fazla satış yapmaya çalışacağız. Unutmayın yeni müşteri kazanımızı mevcut müşterilerinize düzenli satış yapmaktan daha zor ve biraz da masraflıdır. Hatta satış yaptığınız ürün kategorisine ve elinizde ki mevcut müşteri datasına göre reklam bütçenizi mevcut müşterilerin tekrardan alışveriş yapmalarını sağlamak için kullanabilirsiniz. Yeni müşteri kazanımında ise mevcut müşterilerinizin genel özelliklerini yaş aralığı ve ilgi alanları gibi konuları ön plana çıkarabilir ve bu özelliklere göre reklam gösterimi yapabilir ve reklam dönüşüm oranlarını artırabilirsiniz, bu konuda Google Adwords danışmalarından destek almanız durumunda daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Mail pazarlaması

Mevcut müşterilerinize abartılı olmayacak şekilde belirli aralıklarla mail gönderimi yaparak kendinizi hatırlatabilirsiniz.

Sosyal Medya Kullanımı

Yine sosyal medya sayesinde yeni müşteriler elde edebilir ya da mevcut müşterilerinize kendinizi hatırlatabilirsiniz. Özellikle Instragram’da yer alan etiket özelliğinden faydalanabilir ve takipçi sayınız düşük olsa bile bir anda maliyetsiz bir şekilde on binlerce kişiye ulaşabilirsiniz.

Seo Çalışması Yapmak

Eğer ki belirli bir dikeyde satış yapıyorsanız, örneğin bebek bezi ya da yöresel ürünler gibi satış yaptığınız bir e-ticaret siteniz varsa belirleyeceğiniz 5-6 ürün üzerinde arama motoru çalışması yapabilir ya da uzman desteği alabilir ve bu ürünleri arama sonuçlarında ilk sırada yer almasını sağlayabilirsiniz. İlk sayfa ürünlerin 2 ve 3. sıra da yer alan ürünlere göre en az 4-5 kat daha fazla satış rakamı olduğunu unutmayın bu şekilde daha önce aylık olarak yaptığınız cironuzu belki de sadece bir gün içerisinde yapabilirsiniz.

Cevap Yazın

Lütfen görüşlerinizi belirtiniz
Lütfen isminizi yazınız