Merhaba arkadaşlar facebook’un yeni geliştirdiği teknolojiden bahsedeceğim. Yapay zekanın suçu ön görmesi ütopik bir fikir fakat bilim kurgu filmlerinde karşımıza çıkıyor. İntihar’a meyilli kişileri tehşis edebilme artık Facebook sayesinde gerçekleşebiliyor. İntihara meyilli kullanıcıları önceden tespit etmek konusunda algoritmaların insanlardan daha iyi iş çıkardığını açıklayan Facebook, bunu kayıt olan kişilerin  faydası için kullanacak. Şuan sadece Amerika bölgesi için geçerli olacağını açıklayan Facebook yüklü bir miktar yatırım yapmış görünüyor.

Facebook’un canlı video yayınlarına başlamasıyla birlikte, daha önce Periscope’ta gördüğümüz intihar vakaları dünyanın en popüler sosyal ağına da taşındı. Aylar öncesinde gerçekleşen birkaç intihar olayı üzerine, Facebook CEO’su ve kurucusu olan Mark Zuckerberg, gerekli bildirimi almadıkları için vakaları engelleyemediklerini açıklamıştı. Bunun üzerine Facebook, intihara meyilli kullanıcıları engellemek için, tanıdıklarının ya da çevresindeki insanların şikayetlerini beklemek yerine, kendi algoritmalarını yaratmaya ve bu algoritmaya göre karar vereceklerini söyledi.

Facebook Kişilerin İntihara Meyilli Olduğunu Nasıl Anlayacak ?

Kullanıcıların paylaşımlarını gerçek zamanlı olarak analiz eden intihar önleme yazılımı, yoğun acı ve üzüntü duygularını işaret olarak alıyor. Bununla birlikte kullacının arkadaşları tarafından iyi olup olmadığını yönelik endişeli yorumlar yapılmışsa, sinyal güçleniyor. Müdahalenin gerekli olduğuna insanlarla birlikte karar veren Facebook, gerekli durumlarda doğrudan kullanıcıya ulaşıyor ve yardım öneriyor. Gerçekten acil durumlarda Facebook’un komünite ekibini alarma geçirecek olan algoritmalar, canlı yayınlarda böyle vakaların yaşanması durumunda, yayını canlı yardım hattına çevirebilecek.

Yapay zekanın kullanımı konusunda bir ilke imza atacak olan Facebook, özelliği dünya çapında tüm kullanıcılara biraz daha sonra açacak. ABD’de yaşayan Facebook kullanıcılarına ise Messenger üzerinden bir kriz danışmana ya da yardım  hattına bağlanma opsiyonu sunulaccağı belirtildi.

Cevap Yazın

Lütfen görüşlerinizi belirtiniz
Lütfen isminizi yazınız