Google, internet sitelerinin kaderini değiştirecek yeni bir değişikliğe imza atıyor.

Bugün itibariyle bakın Google arama sonuçlarını nasıl değiştirecek?

Arama motoru Google, 21 Nisan’dan itibaren algoritmalarını yenileyeceğini açıkladı. Yeni algoritma ile mobil uyumlu siteler kendilerine daha üst sıralarda yer bulacakken, alakasız sayfalar ise ilk önce sıralaması düşürülüp sonra google search’ün veri tabanından silinecek.

Google, günümüzde artık masaüstü ve dizüstü bilgisayarlardan daha çok kullanılan mobil cihazları baz alan bir değişikliğe gidiyor. Mobil arama sonuçlarında daha mobil dostu faktörleri baz alacak olan google, mobil uygulamaların da kullanım oranlarını hesaba katarak arama sonuçlarına yansıtacak.

Yani Google’nin demek istediği mobil arayüzü düzgün olan ve mobil kullanıcı dostu o internet sitelerini Google ödüllendirecek ve arama sonuçlarında üst sıralara çıkaracak. Mobil cihazları dikkate almayan ve masaüstü sürüme göre hazırlanan internet siteleri de doğal olarak arama sonuçlarında arka sıralara itilerek trafik kaybedecek.

Google bu şekilde tüm internet sitelerinin mobil arayüzünü daha ‘kullanıcıya yöenlik’ hale getirmesini amaçlarken, Google’ın bu algoritma değişikliği yarın sabah itibariyle başlayacak 21 Nisan’da tamamen google bu algoritmaya göre çalışacak.

YENİ BİR OLAY DEĞİL

Google’ın mobil dostu internet sitelerine destek olacağı bir süredir biliniyordu. Google algoritma sisteminde hemen değişikliğe gitmeyerek site sahiplerine vakit verirken, sitelerin bu değişimden gelir kaybı yaşamamalarını tercih ediyor. Ancak Google’ın uyarılarına rağmen yeniliğe uymayanlar için ise elbette yapacak bir şey yok.

DOĞRU BİLGİ SUNAN YÜKSELECEK

Google’ın bir süredir üzerinde durduğu bir diğer madde de bilgi güvenliği konusu. Sitelerin kullanıcılarına sunduğu verilerin doğruluğunu araştıran ve bu konuda Bilgiye Dayalı Güven Algoritması geliştiren Google ekibi, şu an itibariyle bilinen 2.8 milyar bilginin yer aldığı veritabanından faydalanılacak ve doğru bilgiyi sunan arama sonuçlarında üst sıralara tırmanacak. Ancak Google bu konuda henüz detay paylaşmış değil.

İnternet kullanıcılarının en çok tercih ettiği arama motoru Google, 21 Nisan’da Deep Link isimli yeni arama algoritmasını faaliyete geçirecek. Yeniden yazılacak kurallarla mobil uyumlu web siteleri daha üst sıralarda yer alırken, aramalarda karşımıza çıkan alakasız sayfaları elenecek ve son kullanıcının hayatı pratikleşecek.

ANAHTAR KELİMEDEN SORULARA

İşletmelere bilişim hizmetleri sunan Spotzer’in Türkiye Genel Müdürü İnan Aras, Google’ın yeni filtreleme yöntemini değerlendirdi. İnternetin çok geniş bir içerik kaynağı olduğunu belirten Aras, “Önce Google’un genel algoritmasını anlamak için Google’a girip ‘seyahat planı’ yazın mesela. Birçok veri çıkar önünüze. Arama sonuçlarınız boş bir levha gibi karşınızda duruyor, istediğiniz bilgileri almak için bu içeriği anlamlandırmanız ve gerçekten ihtiyacınız olanı seçmeniz lazım. Aradığınız spesifik veriye ulaşmak için ‘seyahat planı İstanbul’ gibi farklı anahtar kelime kombinasyonları kullanmayı deneyebilirsiniz. Ancak daha kompleks aramalar yapıyorsanız işiniz zorlaşır. Arayan kişinin ekstra efor sarf ederek bu içeriğe anlam kazandırması gerekir” dedi. Google’ın gelecekte öngördükleri ile arama vizyonunu değiştireceğini aktaran Aras, arama trendlerinde anahtar kelimeden sorulara geçiş olduğunu hatırlattı.

Cevap Yazın

Lütfen görüşlerinizi belirtiniz
Lütfen isminizi yazınız