Merhaba arkadaşlar bu yazımda Google’ın algoritma yapısını nasıl değiştirdiğini anlatacağım. Google website yöneticilerine algoritmanın ne şekilde değiştiğini açıkladı. Yeni algoritmada web sitelerinin sayfa yapısının nasıl olması gerektiğine değinildi. Artık Google reklam vermek için web sitenizin açılış sayfasında görünebilecek bir reklam yeri istiyor. Web sitelerinde, scroll’ü hiç aşağı kaydırmadan reklamını göstermek isteyen Google bu değişiklikte buna önem veriyor. Tabi ki sadece algoritma değişikliğinin getirdiği yenilikler bunlar değil, bu değişiklikleri maddeler halinde anlatacağım.

  1. Artık Özgün ve Yararlı olan yazılar çok daha değerli olup, ön sıralarda yerini alacak.
  2. Algoritma geliştirmesinin yaptığı en iyi iş, yüksek kaliteli ve arama motoru optimizasyon kurallarını ihlal etmeden ve hileleri kullanmadan ziyaretçi sahibi olan sitelere öncelik veriyor.
  3. Kullanıcıların sayfanıza gelip aradığını bulamadığını bounce rate oranından anlıyor ve artık bounce rate oranı yüksek olan web siteleri Google aramalarında gerilemeleri artık kaçınılmaz.
  4. Sitenizde gereğinden fazla reklam yeri varsa yada e-ticaret websiteniz var ise ürünlerin içerisinde Google adsense reklamları ekleyen sitelerde, Google kurallarını ihlal etmiş sayılıyorsunuz.
  5. Artık içerik – reklam oranı %75’e  %25 değerini geçmemeli bunu deneme yanılma yöntemi ile tespit etmiş bulunmaktayım.
  6. Websiteniz açıldığında birkaç reklamdan daha fazla reklam gösteriyorsa bunu düzeltmenizi öneririm.
  7. Backlink değişimi artık Google backlinkleri çok iyi inceliyor ve Google’ın kara listeye aldığı websitelerinden backlink alıyorsanız sizin de kötü yönde etkileneceğinizi (sıranızın düşmesi) söyleyebilirim.

Arkadaşlar son 7 yılda birçok websitesi yaptım tabiki bunların seo işlemleri yaptım her yıl Google’ın ayrı gelişmeleri oluyor. Kurallara uymanızı çeşitli programlar yada google politikalarını ihlal edecek davranışlar sergilemeyin (2 kez adsense’den banlanan biri olarak söylüyorum 🙂 )Google algoritmaları gerçekten çok gelişti ve artık Google’ı aldatmak zorlaştı. SEO konusunda yazılarımı arttıracağım. Bir sorunuz var ise yorum kısmına yazabilirsiniz memnuniyetle cevaplarım. Herkese iyi çalışmalar.

Cevap Yazın

Lütfen görüşlerinizi belirtiniz
Lütfen isminizi yazınız