Home Ofis Çalışanların Dikkat Etmesi Gerekenler

1
1941
home-ofis-çalışanlar-için-bilgiler

Maliyetleri belirli ölçüde tutmak adına ev ortamında oluşturulan işler kimi zaman yolunda gidebiliyorken kimi zaman da pekte istenildiği gibi olmuyor. Belirli bir düzen kurulmaması durumunda önemli problemler ortaya çıkabiliyor ve hayal kırıklığı ile sonuçlanabiliyor. Home ofis çalışma ortamının kusursuz bir şekilde yaratılması ve bu ortam içerisinde disiplinli davranmak ise önemli bir problemin ortadan kalkmasına yardımcı oluyor.

Home Ofis Alanınızı Nasıl Düzenlemelisiniz?

Öncelikle home ofis alanlarının düzeni nasıl olmalı ona bakalım. Sandalye ve masa bir home ofis düzeni kurmak için yeterlidir, ancak bu masanın yerleşimi ve sandalye seçimi gibi temel unsurları bu ortamın kusursuz olması için oldukça önemlidir. Eğer gerçekten bir düzen kurmak istiyorsanız, masanızın yatak ya da koltuk takımı olan bir oda içerisinde olmamasına dikkat edin. Bir yarım saat kestireyim ya da kahvaltı yaparken biraz evlilik programlarına bakayım düşünceleri sizin çalışma saatlerinizi verimli kullanmamanız anlamına geliyor ve bir rahatlık oluşturduğu ve iş stresi içerisinde olduğunuzdan bunu sürekli tekrarlama istediği oluşturabilir ve mesai saatlerinin yarısını uyuyarak yarısını da televizyon başında geçirmenize neden olabilir. Yine sandalye seçiminde ise mutlaka ofis tipi sandalye kullanmaya dikkat edin mutfakta kullandığınız ahşap sandalyeler sizi kısa zaman içerisinde bunaltacak ve rahat bir koltuğa oturma hissi yaratacak ve biraz önce bahsettiğimiz durumla karşı karşıya kalmış olacaksınız.

Kendinize Belirli İş Saatleri Oluşturun

Belirli iş saatleri oluşturmaya ve buna uymaya dikkat edin. 09.00 – 18.00 sizin için ideal bir çalışma saati olabilir. Bu şekilde hayatı kaçırmamış olursunuz, sosyalleşme adına da önemli bir zaman tasarrufunuz olabilir. Bu saatler biraz daha farklılık gösterebilir ama ilk başlarda patron siz olmuş olsanız bile saat aralığını standart çalışma saatlerinden uzun tutmamaya özen gösterin. Ama isterseniz akşam saatlerinde kısa süreli olarak raporlama, analiz, inceleme ve bir sonraki günün planı gibi yorucu olmayan ince işler ile uğraşabilirsiniz. Bu şekilde çalışma saatlerinizde artmış olur. Yine mutlaka bir tatil günü belirlemeye özen gösterin, mesela pazar günleri oldukça ideal bir gün ya da eşinizin, sevgilinizin  farklı bir izin günü bulunuyorsa hafta içi gibi mesela bu günde izinli olabilirsiniz.

Beslenmenizi ve Sabah Sporunuzu Unutmayın

Kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği gibi beslenme düzeninizin temelini oluşturan öğünleri asla atlamayın ve kahvaltı gibi düşük bütçeyle işin içinden çıkabileceğiniz bir öğünü dışarıda yiyebilirsiniz. Bu şekilde sürekli olarak eve bağlanmış olmazsınız ya da akşam yemeğinden sonra çay için bir parka gidebilirsiniz. Bu şekilde bunaltıcı ev ortamına maruz kalmış olmazsınız.

Verimliliğinizi artırmak için sabah sporu da home ofis çalışanlar için oldukça önemlidir, çalışma saatlerine uymak adına sabah uyandıktan hemen sonra kısa mesafeli koşu ve sonrasında bir duş sabah uykunuzu bir sorun olmaktan çıkaracaktır ve işe dinç başlamanızı sağlayacaktır.

1 Yorum

Cevap Yazın

Lütfen görüşlerinizi belirtiniz
Lütfen isminizi yazınız