App Store’un güvenliğini aşan zararlı uygulamaları mağazaya yükleyen XcodeGhost yazılımı herkesi şaşırtmıştır. iOS’ta ki bu virüs bulmak mümkün mü?

App Store, XcodeGhost olayı ile geçtiğimiz günlerde gündeme geldi. iOS işletim sistemi kapalı bir kutu olarak adlandırılarak virüs bulaşma ihtimalinin %1 olduğu söyleniyordu. Ancak, iOS uygulama programı olan Xcode’a alternatif olarak XcodeGhost’u geliştiren Çinli hackerlar, bu zararlı yazılımları içeren uygulamaları App Store’a yüklemede başarılı oldular.

App Store’daki Birçok Popüler Uygulama Taklit Edildi

Popüler uygulamaları taklit ederek içlerinde Angry Bird 2 ve WeChat gibi programlar dahil App Store bünyesinde bulunmayı başaran 344 adet zararlı uygulamanın farkedilmesi ardından Store’dan hemen kaldırıldı. Fakat geliştirilen bu virüs içerikli uygulamaları, App Store’dan kaldırılmadan öncesinde telefonunuza indirmiş olabilirsiniz.

Virüslü Yazılımlar İçin Önlemler

Pangu ekibi yaşanılan bu olayların ardından Xcode isimli iOS’a özel virüs tarama uygulaması yayınladı. Xcode uygulaması; iOS cihazına XcodeGhost içeren zararlı yazılımların varlığı mevcutsa bunları tespit ediyor.

ios-xcodeghost

Xcode uygulaması nasıl kullanılır?

iOS cihazından safari tarayıcısı ile x.pangu.io sayfasını açınız. Açılan sekmede lacivert indirme butonu gelecek ve bu butona tıklayarak indirme işlemini gerçekleştirin. Uygulamayı indirmeye başlamadan öncesinde Shenzhen Avaintel Technology adlı profili yükleme uyarısı çıkacak. iOS cihazınıza yüklemeyi kabul ediniz. Bir diğer alternatif yol olarak lacivert renkli butona tıkladıktan sonra ayarlar menüsü genel sekmesi altıda profillere girip profile güven yapıp uygulamaya giriş yapılabilir.

Yükleme işlemi başarılı olduktan sonra ana ekranda “Xcode” isimli uygulama oluşacak. Uygulamayı açınız ve tarama işlemini başlatınız. Bu işlemlerin ardından virüs taraması yaptıktan sonra eğer virüs bulaşmamış ise yeşil renkli onay işareti çıkacak. Eğer iOS cihazınıza XcodeGhost içerikli bu zararlı programlardan virüs bulaşmış ise cihazınızı sıfırlamak ve size ait tüm üyeliklerin şifresini değiştirmek daha güvenli bir yol olacaktır.

Cevap Yazın

Lütfen görüşlerinizi belirtiniz
Lütfen isminizi yazınız