Merhaba arkadaşlar Java Temel derslerimizde çok basit ve akıcı bir dil kullanmaya çalışacağım. İlk olarak Java Geliştirme Paketi (JDK) ne yazık ki işletim sistemimizde bulunmuyor. Bundan dolayı, önce bilgisayarımıza JDK’yı kurmamız gerekiyor. Daha önceden JDK’yı kurmuş olsanız bile yeni versiyonu olan  JDK 8u121 kurmanızı tavsiye ederim.  JDK 7’den itibaren Android desteği veren Oracle JDK 8 deki sorunları son versiyonu ile giderdi. Peki nasıl indireceğiz?

Bu bağlantıdan JDK 8 indirme sayfasına gidelim.

Bilgisayarınız 32 bit/64 bit olabilir ve kullandığınız işletim sistemi Windows, Linux yada MacOS olabilir. Aşağıdaki resim’de göreceğiniz üzere hepsi için JDK sürümü mevcut.

jdk8-Ercan-er

Accept License Agreement seçeğini seçip, bilgisayarınızın işletim sistemi ve 32 bit/64 bit mi olduğuna bakıp ona göre indirip yüklemelisiniz.

JDK kurulumu sırasında bir değişiklik yapmadan ilerleme yollarını takip etmeniz, sonraki derslerde sorun çıkmaması için yeterli olacaktır. Bu yüzden ilk kez kurulum yapacakların, JDK kurulumunu varsayılan şekilde, dosya kayıt yerlerini değiştirmeden yapmalarını öneririm.

Bilgisayarım kaç bit? Nasıl öğrenebilirim ?

Bilgisayarım -> Sağ tıklayıp Özellikleri tıklayın. Aşağıda verdiğim ekran görüntüsünden bilgisayarınızın kaç bit olduğunu bu ekrandan görebilirsiniz. JDK’yı yükledikten sonra bir sonraki dersimizde IDE (Eclipse yada IntelliJ) kurulumunu öğreneceğiz. Görüşmek üzere.

Bilgisayarım kaç bit-Ercan er

1 Yorum

Cevap Yazın

Lütfen görüşlerinizi belirtiniz
Lütfen isminizi yazınız