Merhaba arkadaşlar Java eğitimimizin 2. dersinde isterseniz Eclipse isterseniz de InelliJ geliştirme ortamlarının nasıl yükleyeceğinizi anlatacağım. Senin tercihin ve kullandığın hangisi derseniz ben Intellij kullanıyorum çünkü arayüz’ü çok daha kullanışlı ve intellisense (Otomatik kod tanımlama) özelliği Eclipse’e göre çok daha başarılı.

Eclipse IDE Kurulumu

İlk olarak buradan Eclipse Download kısmına gidelim. Karşımıza aşağıdaki resimdeki gibi bir ekran gelecek.

Elipse-IDE-Yüklenmesi-Kurulumu

1 numaralı ok ile gösterdiğim kısımdan işletim sisteminizi seçiyorsunuz. 2 numaralı olarak gösterdiğim ok ise işletim sisteminizin 32bit ya da 64bit olduğunu seçeceğiniz yer burası önemli çünkü Eclipse’in çalışma performansını etkiliyor. İndirdiğiniz Eclipse geliştirme ortamı, bilgisayarınıza .zip formatında kayıt olacak. Bu işlemden sonra tek yapmanız gereken, .zip klasörünü istediğiniz bir yere çıkartmak. Çıkartılan dosyanızı açtıktan sonra (Eclipse klasörü) içindeki eclipse.exe çalıştırabilirsiniz.

IntelliJ IDEA Kurulumu ve Konfigürasyonu

IntelliJ, Eclipse’e göre daha az bilinen bir IDE olduğu için biraz daha detaylı bir şekilde anlatacağım. İlk olarak Google’a IntelliJ Download yazıyoruz. Yazmak ile uğraşmak istemeyenler buradan ulaşabilir.

IntellJ Yüklenmesi ve Kurulması

IntelliJ IDE 2 farklı seçenek ile karşımıza çıkıyor. 1 numarada gösterdiğim Ultimate seçeneği, bu seçenekte daha fazla yazılım dillerini, farklı toolları ve ayrıntılı performans görüntüleme seçenekleri ile karşımıza çıkıyor tabiki bunun bir karşılığı var ücret ödemek ancak 30 günlük deneme sürümü mevcut Ultimate ürününü denemek isteyenler bana mail atabilirler onlara 90 günlük ücretsiz sürüm sağlayabilirim. 2 numaralı olarak Community seçeneği benimde kullandığım IntelliJ versiyonu ve ücretsiz, gayet yeterli hiç merak etmeyin Java ve Android adına her işinizi göreceğinden eminim. Artık IntelliJ indirebiliriz, 3 numara ile belirttiğim yerden download-exe seçeğine tıklayın.

IntelliJ indirildikten sonra, yükleme ekranlarında ilk iki ekranda next butonuna tıkladığınızda karşınıza aşağıda ki gibi bir ekran gelecek.

IntelliJ-Kurulması-2

Bu ekranda sadece java seçeneğini seçiyoruz. Eğer bilgisayarınız 32-bit ise 32-bit launcher seçeneğinide seçip next’e tıklıyoruz. IntelliJ yüklendikten sonra çalıştırmak isteyip istemediğinizi soracak, çalıştırmak istediğimizi belirtip biraz inceleyelim.IntelliJ-Tema

Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi karşımıza 2 farklı IntelliJ teması çıkıyor. Bunlardan birtanesi IntelliJ defaults teması açık renk olan, diğeri ise Darcula daha az göz yoran bir tema benim de tercihim bu temadan yana, birini seçip Next diyoruz.

IntelliJ-Plugins

Next dedikten sonra yukarıda gösterdiğim ekran karşınıza çıkacak. Bu ekran IntelliJ’in sahip olduğu plugin’ler gösteriliyor, hiçbirini disable yapmadan Next’e tıklıyoruz. Bir sonraki ekranda’da hiç bir değişiklik yapmadan Next’e tıkladığımızda IntelliJ IDE’sini kurmuş bulunuyoruz. IntelliJ başlarken Configure etmemiz gerekicek aşağıdaki videomda nasıl yapacağınızı gösterdim. İlk hangi butona basacağınız çıkmamış. Configure -> Project Default seçiyoruz.

Bir sonraki dersimizde IntelliJ IDE’sini detaylı inceleyip ilk kodumuzu yazacağız bir sonraki dersimizde görüşmek üzere.

Cevap Yazın

Lütfen görüşlerinizi belirtiniz
Lütfen isminizi yazınız