Merhaba arkadaşlar 3. Java dersimizde IntelliJ Arayüzünün temellerini anlatacağım ve ilk java kodumuzu yazacağız.  IntelliJ arayüzündeki butonların ne işe yaradığına bakalım.IntelliJ Arayüzü

Açık mavi ile gösterdiğim dosya simgesinden de anlayabileceğiniz gibi bilgisayarınızdaki java uzantılı dosyalarınızı IntelliJ ortamına eklemenize yarıyor. Dosya simgemizin hemen yanındaki disket simgesi projemizi kayıt etmemize yarıyor. Ctrl + S kısayol tuşlarını kullanarak kaydetme işlemini yapabiliyoruz.

Lacivert ok ile belirttiğim simge kodumuzu geri almak (undo) istediğimizde kullandığımız butondur. Kısayol tuşları Ctrl + Z’dir. Kırımız Ok ile gösterdiğim geri simgemiz dosya işlemlerimizin geri alınmasını sağlar kodumuzu geri alınması için kullanılmaz.

Yeşil ok ile gösterdiğim simge (Play Butonu) yazdığımız kodun derlenmesini (çalıştırılması) sağlar.

Sarı ok  ile gösterilen simge kodumuzun DeBug(Dosya okuma) işlemini yapar. Kodumuzdaki hataları derlemeden görmek için ve adım adım kodumuzu izlemek için bu butonu kullanacağız. Ayrıca yazdığımız kod örneklerini anlamak için çok önemli bir butondur. Şimdi ilk projemizi oluşturalım.

Java Projesi Oluşturma

Java Projesi Olusturma

İlk olarak yukarıdaki görselde gösterdiğim gibi ilk olarak File -> New -> Project seçeneğini seçiyoruz. Aşağıdaki ekran ile karşılaşacağız hiçbir seçeneği seçmeden Next diyoruz bir ekran daha çıkacak karşımıza onun görselini sizinle paylaşmadım o kısımdada Next butonuna tıklıyoruz.

java Projesi olusturma 2

Son olarak aşağıda görsel’de görebileceğiniz gibi bizden bir proje ismi vermemizi ve proje lokasyonumuzu belirtmemizi istiyor. Proje ismi yerine IlkProjem yada HelloWorld yazabilirsiniz o kısım size kalmış yalnız türkçe karakter kullanmamaya özen gösterin hatalar ile karşılaşabilirsiniz. Proje ismimizi girdikten sonra Finish butonuna tıklıyoruz sonrasında projemizi oluşturmuş sayılır Proje isimlerinde, ekleyeceğiniz class isimlerinde türkçe karakter kullanmamamız gerekiyor.

Java Projesi olusturma 3

IntelliJ Class Ekleme

IntelliJ Class Ekleme

Projemizi oluşturduk ve artık kod yazmamız için sadece class (sınıf) eklememiz gerekiyor. Src yazan dosyamıza (Proje oluşturduğumuzda src dosyası hazır geliyor ve class’larımız bu dosya içinde bulunacak) sağ tıklıyoruz New->Java Class bölümüne gelip tıklıyoruz ve Class ismimizi çıkan ekranda girdikten sonra Ok butonuna basıyoruz class’ımız src klasörünün içinde oluşmuş bulunuyor. Artık ileriki eğitimlerde, sizlerle paylaştığım kodları ve yeni uygulamalarınızı yazabileceğimiz geliştirme ortamımız kuruldu. Bundan sonra tek yapmanız gereken uygulamanızı yazmak ve Run (Shift + F10) butonuna basarak çalıştırmak olacak.

İlk Java Kodumuzu Yazalım

Aşağıdaki kodu yazdıktan sonra çalıştırdığımızda çıktı olarak “İlk Java Kodumuz Çalışmıştır.” yazısını göreceğiz ve kodumuz hatasız bir şekilde çalışmış olacak. Daha sonra ki eğitimlerimiz de veri tiplerini ve her yazdığımız kodun ne demek olduğunuz anlatarak ilerleyeceğim. Anlayamadığınız, takıldığınız veya benim anlatamadığımı düşündüğünüz noktaları bana yorum kısmında belirtebilirsiniz. Bir sonraki dersimizde görüşmek üzere…

public class İlkJavaKodumuz {

    public static  void  main(String[] args) {

        System.out.println ("İlk Java Kodumuz Çalışmıştır.");
    }
}

Cevap Yazın

Lütfen görüşlerinizi belirtiniz
Lütfen isminizi yazınız