Samsung yeni amiral gemisi Galaxy S8 ile birlikte Android daha geniş kitleler ile birlikte akıllı telefon dünyasının lideri olmaya devam etmek istiyor.  Batarya problemi ile sancılı bir dönem geçiren Samsung herşeye rağmen Galaxy S7 ile başarılı bir dönem geçirdiğini varsayabiliriz. Başarısını pazarlama bütcesine borçlu olan Samsung, daha önceki satışlarını bu şekilde üst seviyede tutmayı sağlamıştı ama Galaxy S8 için Samsung’un prestij problemini ortadan kaldırdığı bir dönemde satışa sunuldu ve önceki ürünlerinden daha fazla ilgi görmek ve satış yapmak istiyor. Android dünyasında neredeyse tekel konuma gelen Samsung, yeni amiral gemisi S8 ile çok daha fazlasını istiyor ve pazarın en önemli oyuncularından olan Apple ile kıyasıya rekabetini sürdürmek amacındalar. Tabiki isim olarak cihaz satışını sadece Apple yapabiliyor Samsung isimden daha fazlasını kullanıcılarına sunmak durumunda kalıyor. Bizde Samsung Galaxy S8 bizlere neler sunuyor onlara bakacağız ve geniş kapsamlı olarak cihazın incelemesini yapacağız ve gerçekten cihazdan talep edilen yüksek tutarı ödemeye değer mi bunlara bir göz atalım.

Samsun S7 inceleme - Ercan Er

Samsung Galaxy S8 Özellikleri

Öncelikle Samsung Galaxy S8’in genel özelliklerine boyutuna ve ağırlık gibi detaylarına bakış atalım. Diğer tüm S serileri gibi Samsung Galaxy S8’de Android işletim sisteminin son sürümü olan Android 7 yani Noguat işletim sistemini kullanıyor. Bir dönem Samsung işletim sistemi olarak Tizen’e geçiş yapmayı planlamış ancak bunu başaramamıştı zaten bu geçiş süreci bir üst seviye modelle de olmaz gibi duruyor çünkü büyük bir risk alması gerekiyordu. Cihazın diğer temel özellikleriyle devam edelim, ana gövdesi camdan yapılan telefonda alüminyum aksanlarda kullanılmış. 5,86 x 2,68 x 0,31 inç boyutlara sahip olan Samsung Galaxy S8 sadece 152 gram ağırlığında bulunuyor bu rakam bu boyuttaki bir akıllı telefon için oldukça ortalama bir rakam ancak günümüz teknolojisinde daha ince dolayısıyla daha hafif bir telefon beklentisinde olmakta hakkımız diyebiliriz. Cihazın tam olarak 5 farklı renk seçeneği yer alıyor bunlar; siyah, altın, gri, gümüş ve mavi gibi oldukça ciddi bir renk yelpazesine sahip. Ayrıca telefon IP 68 yani suya karşı dayanıklık belgesine sahip.

Samsung S8 Kutu

Tam olarak 5.8 inç ekran boyutuna sahip olan Samsung Galaxy S8’in 1440 x 2960 piksel ekran çözünürlüğü bulunuyor. 570 ppi gibi oldukça yüksek piksel yoğunluğu bulunuyor ve ekranının Super Amoled teknolojisi yer alıyor. Ekranın ayrıca HDR, çizilmeye dayanıklı cam, ışık ve yakınlık sensörü gibi temel özelliklerinin yer aldığını eklemeden geçmeyelim. Ekran özellikleri bakımından Samsung Galaxy S8 bizden olumlu bir not alıyor dersek yanlış olmayız, hem ekran boyutunun biraz daha büyük olması hem ekran çözünürlüğünün ideal hatta bizim için oldukça yüksek bir çözünürlüğe sahip olması gerçekten çok önemli. Piksel yoğunluğu yine cihaz ekranı için oldukça ideal. Sadece mobil oyun tutkunları için değil hem profesyoneller yani iş ağırlıklı olarak kullanan kişilerin ofis programlarını kullanımı ya da pdf görüntüleme ve çeşitli dosya düzenlemeleri için cihazın ekranı belirttiğimiz gibi çok yüksek bir puan alıyor.

Samsung Kamera

Şimdilik Samsung Galaxy S8 temel ve ekran özellikleriyle kusursuz ve Android dünyasında rakipsiz özelliklerle ilerliyor ancak cihazda incelememiz gereken birçok detay daha bulunuyor onlardan bir tanesi ise bir akıllı telefon için olmazsa olmaz detaylardan bir tanesi olan kamera özellikleri.

İsterseniz hemen Samsung Galaxy S8’in kamera özelliklerine detaylı bir bakalım. 12 MP arka ana kamerasının aynı sıra telefonda tam olarak 8 MP’de ön kamera bulunuyor. Arka kameranın pikselinin düşük olması sizi yanıltmasın biraz arka kameranın özelliklerine değinelim ve sizi daha detaylı bir şekilde aydınlatalım. F1.7 diyafram genişliği, led flaşı, 26 mm odak uzaklığının  yanı sıra 1,4 μm piksel boyutu ile eşsiz fotoğraflar çekebilirsiniz. Optik görüntü sabitleme, otomatik odaklama gibi donanım özelliklerinin yanı sıra nesne izleme, RAW resim çekme, gülümseme algılama, yüz algılama, sesli komut özelliği, otomatik zamanlayıcı, dijital zoom ve coğrafi etiketleme gibi de yazılımsal özellikleri bulunuyor. Ayrıca kamera ayarları ile pozlama telafisi, ISO kontrolü, beyaz dengesi ve denklanşör hızı kontrolü bile yapılabiliyor. Seri çekim modu, HDR gibi temel çekim modlarının yanı sıra çekim öncesi efekt ekleme gibi ekstra bir özellik ile de çekim yapılabiliyor. Arka kamerası ile harikalar yaratan Samsung Galaxy S8 ön kamerası ile de neler yapabiliyor bir bakalım. 8 MP ön kamerası cihazın arka kamerası kadar işlevsel değil sadece önemli olarak geniş açılı çekim yapabildiğimizi belirtelim. Video konusunda ise telefon ile 4K ve QHD yani 2500 x 1440 px çözünürlüğünde video kaydı yapılabiliyor, ancak QHD ya da 4K çekimlerde depolama sıkıntısı çekebilirsiniz 10 dakikalık video için 3 GB’a kadar bir depolama alanı gerekiyor ancak çözümü basit çünkü S8 ile ister 1080p ister 720p görüntü kalitesinde çekim yapılabiliyor.

Qualcomm Snapdragon 835 MSM8998 sistem yongasını kullanan Samsung Galaxy S8’in 64 bit işlemcisi ve Adreno 540 grafik işlemcisi bulunuyor. Samsung’un geçtiğimiz dönemde yaşadığı sansasyonel ve global çapta yankı uyandıran batarya probleminden sonra kullanıcılarının karşısına ekstra özelliklerle çıkmasını herkes bekliyordu, şuana kadar ki özelliklerde bu beklentinin boşa çıkmadığını gösteriyor ancak donanımsal özelliklere geldiğimizde klasikleşen özelliklerin kullanıldığını görüyor mevcut dönem için cihazın akıcı çalışması için oldukça üst düzeyde bir donanım özelliklerine sahip olmasına karşın daha üst seviyede bir özellik olabilir miydi diye sorabilirsiniz. Ancak daha üstünü beklemek firmaya haksızlık olur diyebilir artık, o yüzden bu özellikler kusursuz özellikler dersek yeridir. Diğer donanım özelliklerine bakarsak 4 GB RAM ve 64 GB dahili depolama alanının olduğunu görüyoruz. Samsung Galaxy S8’in depolama alanı microSD kart desteği sayesinde tam 256 GB’a kadar çıkarılabiliyor.

3000 mAh batarya ise bizi hayal kırıklığına uğratan şuana kadar ki tek özellik bu denli büyük bir cihaz için daha yüksek amper değerine sahip bir batarya tercih edilseydi diyebiliriz, çünkü cihazın full kullanımda 4-5 saatten fazla açık kalması biraz zor gibi duruyor. Ayrıca bataryanın da kullanıcı tarafından değiştirilemediğini ekleyelim.

Bataryası dışında cihazın diğer tüm özellikleri kusursuz bir şekilde bir araya getirilmiş ve eşsiz bir telefon ortaya çıkmış ancak telefonun fiyatı 4250 TL civarında olduğu ve bu fiyat karşılığında ise bu özelliklere sahip bir telefon kullanmak herkesin hakkı hatta fiyat karşılığında daha fazlası bile beklenebilirdi.

2 Yorumlar

Cevap Yazın

Lütfen görüşlerinizi belirtiniz
Lütfen isminizi yazınız