Torrent Nedir ve Nasıl Çalışır

0
1957
Torrent nedir

Torrent, dosya paylaşımının en modern ve popüler halidir. 2006 yılında ortaya çıkan Torrent kavramı müzik, yazılım, film ve dijital kitapları çevrimiçi olarak indirmemizi sağlamaktadır. Medya patronları ve dijital içerik sahipleri tarafından pek sevilmemesine karşın üniversite öğrenicileri tarafından pek sevilmektedir.

Torrent ya da bittorent aynı anda birçok farklı web kaynağından küçük bit dosyalarını indirerek çalışır. Torrent indirmek ve kullamak oldukça kolaydır. Büyük torrent arama ağları olduğu gibi yerli dijital içeriklere ulaşmanızı sağlayacak çeşitli yerli torrent forumlarıda yer almaktadır. Bu torrent içerikli forumlara Google üzerinden hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

2006 yılında yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlayan Torrent ağları teknolojiyi herkesle paylaşmak isteyene adam Bram Cohen tarafından yaratıldı. 2009 yılında popüleritesi bir anda artan Torrent topluluğu bir anda milyonlara ulaşmayı başardı. Diğer dosya paylaşım platformları gibi geniş bant kısıtlaması olmaması sayesinde inanılmaz derecede hızlı indirme yapılabilen bu dosya paylaşım ağının başarısının en önemli sebebi de bu olarak gözüküyor. Ayrıca Torrent ağı içerisinde asla ve asla reklam ve zararlı casus yazılım barındırılmamaktadır.

Torrent Nasıl Kullanılır ?

Torrent üzerinden dosya indirmek için bilgisayarınıza bir yazılım kurmanız gerekmektedir. En popüler Torrent yazılımları ise uTorrent ya da BitTorrent’tir. Çoğu kişi tarafından da bilinen ve bir zamanların en popüler masaüstü yazıılımlarıdan olan LimeWire benzeri yapıya sahip olan uTorrent ya da BitTorrent’in kullanımı oldukça basittir. Torrent ağları üzerinden indirilen dosya bağlantı linkini bilgisayarınızda çalıştırdığınız zaman size Torrent uygulamanız açılacak ve dosyanın indirilmesi konusunda yönlendirmeler yapacaktır.

Torrent Hakkında Kısa Kısa Bilgiler

  1. Torrent üzerinden indirilen dosyalar saniyede 1.5 megabitin üzerinden indirme hızına ulaşabilirler.
  2. Torrent açık kaynak kodlu reklamsız ve zararlı yazımlımlardan arındırılmış dosya paylaşım platformudur. Kimse torrent üzerinden doğrudan asla kazanç elde etmezler.
  3. Zararlı yazılımların yanı sıra Torrent ağlarında bozuk ya da çalışmayan dosyalarda yer almamaktadır.
  4. Ancak herşeye rağmen Torrent ağlarından indirdiğiniz dosyaların zararlı olabileceği konusunda hassas davranmalı ve indirilen dosyaları virus taramasından geçirmeye özen göstermelisiz.

Cevap Yazın

Lütfen görüşlerinizi belirtiniz
Lütfen isminizi yazınız