Merhaba arkadaşlar bir şirketten bağımsız ve kar amacı bulunmayan platform Mastodon’dan bahsedeceğim. Emin olun yazıyı okuduktan sonra kullanmaya başlarsanız twitter’dan daha fazla seveceğinize eminim.

Twitter vs Mastadon
  • İlk olarak karakter sayısı Twitter’da 140 karakter iken Mastodon’da 500 karaktere kadar yazabiliyorsunuz.
  • Mastodon’da ayrımcılık ve ırkçılık yapmak tamamen yasak.
  • Twitter’a göre sizin bilgilerinizi 3.parti uygulamalara vermiyor ve daha güvenli.
  • Tamamen Open-Source(Açık-Kaynak) olarak geliştirilmiş ve hiç bir kar amacı gütmeden yapıldığı için reklam vs göremeyeceksiniz.
  • Twitter’a göre tasarımı çok daha güzel ve GIF paylaşma desteği sunuyor.

Mastadon’un kurucusu 24 Yaşındaki Alman, Eugen Rochko para kazanmak için yapmadığını söylüyor tabi ama ileride düşünceleri değişirmi belli olmaz çünkü böyle fikirler ortaya çıktığı anda Twitter güzel bir teklifle gelip düşünceleri ve yapılan işleri satın alarak bu sorunun önüne geçiyordu. Eguen’in bu düşüncesini bozmaması dileği ile diyelim yazımıza devam edelim. Ayrıca çok akıcı ve kolay kullanışlı tasarımı var.

Mastodon-Giris

Arkadaşlar mavi ok ile gösterdiğim “the various other public instances to sign up!” (Çeşitli topluluk üyelerinin kaydolması!) kısımdan kayıt bölümüne geçiyoruz. Burada size farklı gelebilecek olan aşağıdaki bölüm ile karşılaşacaksınız.

Mastodon-Serverlar

Bunlar Mastodon’un open source olmasından kaynaklanan ve server maliyetlerini düşürmek için yaptığı çok akıllıca olan Server(Sunucu) sistemi. Bu farklı sunucular kullanıcıların bu sunucularda hesaplar oluşturuyor ve hesaplarınız nerede olursa olsun birbirleriyle iletişim kurabiliyor ve takip edebiliyorlar.

Mastodo-Arayüzü

Yukarıdaki resim’de görebileceğiniz gibi Mastodon arayüzü sütunlar şekilde Timeline yapılmış. Benim için, en çok göze batan ayrıntı Tweet! butonu yerine TOOT gelmesi arkadaşlar. Önceden söylediğim gibi 500 karakter sınırımız var.Mavi ok ile gösterdiğim kısımda sizin takip ettiğiniz kişilerin TOOT’ları gözüküyor. Sarı ok ile belirttiğim kısımda ise bildirimleriniz sıralanıyor. Ayarlar kısmından bildirim bölümünü istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Kırmızı ok ile gösterdiğim kısım ise bir çok insanın (dünya çapında) paylaştığı TOOT’lar görüntüleniyor.

Üye olmak isterseniz yada bir deneyelim diyenler için : Buradan ulaşabilirsiniz. Fikirlerinizi yorum kısmına yazarsanız çok sevinirim.

Bir başka yazımda görüşmek üzere…

2 Yorumlar

Cevap Yazın

Lütfen görüşlerinizi belirtiniz
Lütfen isminizi yazınız