Xamarin, C# programlama dilini kullanarak Andorid, IOS ve Windows Mobile uygulamaları yazabileceğiniz bir Cross (Çapraz) platformdur. Şimdiye kadar yazılımlarını C# dili ile geliştirmiş yazılımcılar için en kolay adapte olabilecekleri CrossPlatform Native mobil uygulama üretme aracı Xamarin’dir.

Xamarin’den, tamamen native görünen ve tamamen kullanışlı bir mobil uygulama yapabiliyoruz. Burada, native SDK için kullanılabilen tüm özelliklere erişecek bir C # kod tabanı yazıdıktan sonra tüm Xamarin SDK ‘sına erişebiliyoruz.

Xamarin Native Özellikleri Nelerdir ?

Native Kullanıcı Arayüzleri
Xamarin uygulamaları, standart native kullanıcı arabirimi kontrolleriyle oluşturulmuştur. Uygulamalar, yalnızca son kullanıcının beklediği gibi görünmek ile kalmıyor, kullanıcıya uygun davranıyorlar.
Native API Erişimi
Xamarin uygulamaları, iBeacons ve Android Fragments gibi platforma özgü özellikler de dahil olmak üzere temel platform ve cihazlar tarafından sunulan kapsamlı işlevsellik özelliklerine erişebilmektedir.
Native Performans
Xamarin uygulamaları, platforma özel donanım ivmesini kullanır ve yerel (native) performans için derlenmiştir.

Xamarin Kullanılarak Yapılan Ünlü Uygulamalar

MarketWatch

MarketWatch, dünyanın en çok ziyaret edilen finansal haber sitelerinden biridir. MarketWatch ekibi, hızlı, güzel bir iOS uygulamasını C # dilini kullanarak oluşturdu.

 

Kimberly-Clark

Kimberly-Clark, ürün teklifi süresini 40 saatten 2 saate indiren Xamarin uygulaması ile saha satış süreçlerini değiştirdi.

Bastion

Bastion, Xamarin’i kullanarak iPad’e getirilen, ödüllü konsol oyunu. Wired Magazine, Xamarin için ” konsoldan tablete en iyi bağlantı noktası olabilir” yorumunu yapmıştır.

Daha bir çok uygulama var ama Xamarin kendi websitesin’de bunları örnek verdiği için ben de bu örnekleri vermeyi düşündüm.

C# Mobil Uygulama Geliştirmek için En İyi Programlama Dil’i Mi?

  • Daha Fazla Tipte Ürün Üretin, Daha Az  Kod Yazın

C #, kalıplaşmış ve detaylı ek açıklamaları olmaksızın geliştiricilere daha az kod yazımı ile daha fazla güvenlik sağlamak için tür çıkarımlarını kullanır.

  • Async (Asenkron)

Eşzamansız (Asenkron) metodlar kullanmak iyi bir kullanıcı deneyimi oluşturmak için artık olmazsa olmazlardan. Objective C ve Java gibi diğer mobil proglamlama dillerinde Asenkron yoktur ve bu yüzden birçok takılma ve işlem gecikmesi yaşarsınız. Xamarin C# dili ile bu sorunlar ile karşılaşmazsınız.

  • Daha Güçlü Tipler, Daha Akıllı Araçlar

Xamarin araçları, daha zengin türler sayesinde, her yerde bulunan kod tamamlama gibi yararlar  sağlar ve kod yazan kişinin ne yazmak istediğini çok daha iyi anlayıp ona öneriler sunar.

  • Birinci sınıf Fonksiyonlar

Android için Java’da lambdalar(İleri düzey fonksiyonlardan biridir lambda) kullanılamaz. Objective-C’de, lambda fonksiyonu son derece hantaldır. C # ‘de, lambda fonksiyonları daha kolay ve hızlı, böylece fonksiyonel programcılar kendilerini lambda fonksiyonlarını yazarken çok rahat hissettiler.

Bence bir mobil uygulama geliştiricisi olacaksınız ve C# dilini biliyorsanız kesinlikle Xamarin öğrenmelisiniz.

Xamarin’de Native Kullanıcı Arayüzleri

Yukarıda Xamarin arayüzü oluşturuluyor. En azından bir fikriniz olsun diye ekledim çünkü ne kadar basit ve rahat olduğunu görmeniz gerekiyor. Ben visual studio olan için bir video ekledim Xamarin’in kendi sitesinde Xamarin Studio için daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Her Yerde Yazdığınız Kodu Paylaşabilme İmkanı

Uygulama kodunun ortalama % 75’ini tüm mobil geliştirme platformlarında paylaşmak için API’leri ve veri yapılarını kullanabilirsiniz. Xamarin.Forms ile kullanıcı arabirimleri oluşturun ve yaklaşık % 100 ‘e yakın oranda paylaşın.

Arkadaşlar Xamarin hakkında yazacaklarım bu kadar zaman buldukça daha fazlasını IOS, Android ve Windows Phone için ayrı ayrı inceleyip yazamaya çalışacağım. Hepinize iyi çalışmalar.

Cevap Yazın

Lütfen görüşlerinizi belirtiniz
Lütfen isminizi yazınız